RSS

BERGMANISMS. – Andris Bergmanis un viņa sanošais bohēmas pulks pēc Daugavpils HES izrakumiem toreiz pārgulēja nakti mūsu staļļa sienaugšā Aglonā….

10 Jan

25. novembrī, plkst. 17.00 Jāņa Akuratera muzejā, O. Vācieša ielā 6a, notiks lekciju cikla „Grāmatu putni jeb Pārdaugavas stāstu medības” 5. nodarbība ANDRIS BERGMANIS – DZEJNIEKS, BOHĒMISTS UN DRAUGS, ko vadīs Lelde Stumbre.

Gaidīti visi, kam interesē dzeja, mūzika un bohēma 20. gs. 70. gados un mūsdienās! Ieeja brīva!

Andris Bergmanis pārstāvēja noteiktu laiku latviešu literatūras vēsturē un bija viens no visizturīgākajiem „Skapja” un „Kazas” bohēmiešiem. 20. gs. 70. gados viņš bija pazīstams dzejnieks, darbojās arī žurnālistikā, taču, visu mūžu paliekot uzticīgs, kā pats teica, „plancku” dzīvesveidam, mūžu noslēdza traģiski – nakts vidū nosalstot uz ielas. Bergmanim iznākuši divi dzejas krājumi un divi romāni, dzīves nogalē viņš rakstījis memuārus par padomju laika bohēmu.

Lelde Stumbre ir viena no pazīstamākajām mūsdienu dramaturģēm, viņas lugas kaut reizi iestudētas teju vai visos Latvijas teātros un amatierteātros, taču retais vairs zina, ka jaunībā viņa nopietni aizrāvusies ar dzejošanu. Andri Bergmani viņa pazīst kopš 70.  gadu sākuma, tāpat kā tā laika bohēmiešu vidi.

Audiovizuālā dzejas vakara gaitā būs iespēja iepazīties arī ar mūsdienu brīvdomātājiem un čigānu dzīvesveida piekopējiem, kas gan daudzos gadījumos atšķiras no pagātnes bohēmiešiem ar to, ka brīvību un protestu nesaista ar tendenci pašiznīcināties, bet drīzāk – ar garīguma meklējumiem, mākslu, dzeju un mūziku saprotot kā dzīvesveidu.

***

No B. Daukšta LU studiju laika dienasgrāmatas.

*

A. Grigulis plosījās pret BERGMANI savā komunistu ideoloģiju uzstādošajā lekcijā VēstFilfakā 1970.gada 14.jūnijā:

——-

Bergmanis – grib nākt uz vēsturniekiem, darbā viņš nekur neturas ilgāk par 2 mēnešiem.

Par „Sūdu” tīksminās…metro rindai nolasa. (…)

Nodevis dzejoļu grāmatiņu „Dāvājiet man tīru sniegu!” izdevniecībā –  formas triki, Rietumvācija, valodas triki no ārzemēm… suņa ēna uz pieres…elsas… līdz pāriet uz balsieniem…

Dzejoļi pret birokrātiem – tas jau izveidojas par sabiedriskās iekārtas kritiku…

Vērsties pret kaut ko var tikai, ja ir labs poētisks ideāls.

Šim ideālam jābūt – ceļam uz komunismu!…”

 
Leave a comment

Posted by on 10/01/2022 in Uncategorized

 

Comments are closed.

 
%d bloggers like this: