RSS

Andra Vilcāna izklāsmes par Kremļa atombumbas taisīšanu.

20 Jun

Zinātniekiem, kuri nodarbojas ar pētījumiem militārajā jomā nekāda publicitāte un arī publikācijas atklātos avotos nav vajadzīga. Piemēram, to,  ka S.Koroļovs ir galvenais PSRS raķešu konstruktors publika uzzināja tikai pēc viņa nāves.  Atgādināšu, ka Gamovs uzrakstīja vēstuli Staļinam, ka jāsāk darbs pie atombumbas pēc tam, kad konstatēja, ka no zinātniskajiem žurnāliem vācu un angļu valodā pazuduši visi raksti par kodolfiziku, jo ne velti saka “Was wissen zwei, das wissen auch das Schwein” (Ko zina divi, to zina arī cūka). Toties tādi pētījumi ir labāk atalgoti par  civilajā sektorā veiktajiem, un arī labāk tehniski nodrošināti. Padomju atomprojekta faktiskais zinātniskais vadītājs SS štandartenfīrers barons Manfrēds fon Ardenne tika apbalvots ar Staļina prēmiju pat divreiz (1947. un 1953. gadā)https://yandex.ru/turbo/s/inforesist.org/kak-nemtsyi-podarili-sssr-atomnuyu-bombu/  , https://zen.yandex.ru/media/id/5dcd1426ee79f72ab47fac52/kak-nemeckie-fiziki-sozdavali-sovetskii-iadernyi-scit-5e397545c0c2cb3fcde15494 

Tagad skaidrs, ka padomju atombumbu radīja vācu zinātnieki un inženieri, izmantojot spiegošanas ceļā iegūtos Manhetenas projekta dokumentus (skat. Оливер Пилат “Атомные шпионы. Охота за американскими ядерными ядерными секретами в годы Холодной войны” М., Центрополиграф, 2019 https://www.litres.ru/oliver-pilat/atomnye-shpiony-ohota-za-amerikanskimi-yadernymi-sekretami-v/chitat-onlayn/), jo projektā netrūka “noderīgo idiotu” (K.Fukss, slavenais itāļu fiziķis Pontekorvo un daudzi citi, kuri  “pārdevās” NKVD pat tikai par ideju).

Brīvdienās iesaku noskatīties seriālu “Bomba” https://sovkinofilm.ru/serial-bomba  par to, kā krieviem izdevās izzagt no superslepenās laboratorijas Losalamosā urāna paraugus.

Ražot pat nav īpašas nepieciešamības – pietiek ar izstrādi līdz darbojošamies modeļa līmenim, kaut gan negribu īsti piekrist, ka mums tādu iespēju nav. Jā, rūpniecība lielā mērā ir sagrauta, bet, ja atceramies vēsturi, tad tieši Rīgā tika uzbūvēti pirmie  automobīļi Krievijas impērijā (“Rosbalt”), mēs pirmie PSRS apguvām aerosolu baloniņu ražošanu, utt.

Cik zinu, tad Cietvielu fizikas institūts, Koksnes ķīmijas institūts u.c. pildīja “oboronkas” un kosmosa industrijas pasūtījumus un dzīvoja cepuri kuldami.

Ja jau mēs tērējam 2% IKP aizsardzībai, tad būtu jāpaceņšas tos dabūt no NATO atpakaļ ar uzviju un domāju, ka tieši zinātnieki to var paveikt.

Andris  P.S. Visas šeit minētās grāmatas (izņemot pašu interesantāko – Kolčinska par padomju un naciķu biologiem) ir manā mājas  bibliotēkā. Ja kādu kaut kas ieinteresēja, labprāt iedošu palasīt, jo baidos, ka liela daļa no tām  Latvijas bibliotēkās nav atrodamas. 

 
Leave a comment

Posted by on 20/06/2020 in Uncategorized

 

Comments are closed.

 
%d bloggers like this: