RSS

“Kas attiecas uz Krieviju..”!- Andra Vilcāna atkārtotās, nedziestošās ierosmes un noraidītās “karaliskās” iejūgsmes.

15 Jun

Kas attiecas uz Krieviju, tad tās pieredze māca kaut vai to, ka pat milzīgi līdzekļi nedod praktiski neko, ja tos nemāk izmantot.

Bet, ja nopietni, tad ir vismaz divi aspekti par kuriem jau rakstīju:

1) praktiski netiek izmantotas tās iespējas, ko var sniegt KF materiāli tehniskās iespējas. Piemērs, kurš, domājams, nav vienīgais – Kurčatova institūta piedāvājums izmantot tā iespējas (pie tam par velti!) Fiziskās ķīmijas institūtu interesējošo pētījumu veikšanai (jaunais superjaudīgais paātrinātājs Gatčinā).  Šo tēmu, būdami Maskavā, uzrunāja O.Spārītis un I.Muižnieks.

Kurčatova nacionālā pētniecības centra prezidents Kovaļčuks izteicās, ka Latvija ir viena no nedaudzajām postpadomju valstīm, kur vēl  ir kadri, kuri kaut ko sajēdz no kodolfizikas (manuprāt, pamatoti kritizēja par to, ka mēs, padevāmies Briseles spiedienam un bez jebkādas reālas  vajadzības slēdzām Salaspils reaktoru ) un izteica šo

tiešām karalisko piedāvājumu (tobrīd Gatčinas paātrinātājs vēl bija testēšanas režīmā, bet domāju, ka tagad ir jau izveidojusies  garu garā rinda no tiem, kuri vēlas veikt tur savus pētījumus).

Cerams, ka vēl neesam nokavējuši un priekšlikums vēl ir spēkā (citādāk nāksies piedraudēt Kovaļčukam ar viņa un viņa dēla īpašumu Jūrmalā “nacionalizāciju” :-)),

taču man nav skaidrs, kāpēc šo projektu nesāka īstenots uzreiz, jo dzelzs ir jākaļ, kamēr tā ir karsta.2)  Tiek apstiprināti 27,9% KF sadarbībā ar kādu ES dv iesniegumi Horizon 2020 (vidējais rādītājs citām valstīm – 14,5%).

Latvijas zinātniekiem ir saglabājušies kontakti ar saviem Krievijas kolēģiem vēl no padomju laikiem, un, manuprāt, tas būtu jāizmanto, lai palielinātu trūcīgo zinātnes finansējumu, iesniedzot kopējus projektus Horizon 2020 programmai. O.Spārītim apmeklējot Skolkovo, tika konstatēts, ka praktiski jebkura Latvijas zinātnieku grupa var atrast tur sadarbības partnerus, kuri veic līdzīgus pētījumus. Skolkovo notiek lielākā Austrumeiropā start up izstāde “Start up Willage” (2018. gadā 4500 dalībnieku), kuru būtu jāapmeklē, jo tur var atrast gan sadarbības partnerus, gan investorus. Protams, start up jomā Nr. 1 pasaulē ir Izraēla ( 1 start up uz katriem 4000 iedzīvotājiem!). Ieņēmumu no start up pārdošanas ziņā IL tālu apsteidz visas citas valstis, pat Silikona ieleju. Noslēpums – ievērojot ļoti šauro vietējo tirgu IL start up, izstrādājot savus produktus ,  orientējas tikai uz starptautisko tirgu, pirmkārt, ASV tirgu.  Izraēla saņem arī 20% no pasaules investīcijām kiberdrošības jomā  (2012. gadā bija 300 kompānijas ar 7-8 tūkstošiem nozarē nodarbinātajiem, tagad, droši vien, vairāk).

Telavivā ik gadus notiek viena no lielākajām kiberdrošības konferencēm pasaulē. 2012. gadā Igaunija tajā  bija pārstāvēta ar visu nozares vadību, vairāku kompāniju bosiem, bet plenārsesijā ar uzrunu piedalījās pat ārlietu ministre, bet man neizdevās panākt pat to, ka atbrauktu kaut viens cilvēks no Latvijas, kaut gan, cik zinu,  arī mums ir ko parādīt.

Tādas tās lietas.

Andris

https://bonis.lv/2018/09/17/vesturnieka-k-zella-elementarie-paskaidrojumi/

 
Leave a comment

Posted by on 15/06/2020 in Uncategorized

 

Comments are closed.

 
%d bloggers like this: