RSS

VDK zinātniskās izpētes komisija norobežojas no SAB vadības kritikas. 14.02.2018

14 Feb

Komisija norobežojas no SAB vadības kritikas

 

LPSR Valsts drošības komitejas zinātniskās izpētes komisija norobežojas no saistības ar Satversmes aizsardzības biroja direktora izvēles procedūru un argumentiem, kā arī publiskajā telpā izskanējušās valsts drošības iestādes kritikas saistībā ar zinātnieku pētniecisko darbu.

 

Komisija stingri norobežojas no mēģinājumiem saistīt zinātnisko darbību ar izlūkdienesta vadītāja izvēles politisko procedūru. Komisiju veido 23 zinātnieki, no tiem 13 vēstures un citu zinātņu doktori, kuri kā politiski neatkarīgi vēstures eksprti ieteikti no Latvijas vēstures institūta, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Latvijas Nacionālā arhīva, kā arī daudzi citi zinātnieki, kā pieaicināti lietpratēji. Pētnieku darbs nav tieši saistīts ar biroja funkciju izpildes novērtēšanu.

 

Satversmes aizsardzības biroja pamatfunkcijas ir izlūkošana un pretizlūkošana, lai nosargātu konstitucionālo iekārtu, Latvijas neatkarību un teritoriālo nedalāmību. Nacionālā arhīva funkcija nav raksturīga pretizlūkošanas iestādes funkcija Rietumu pasaulē. Atbildību par to, ka pārkāpjot provenances principu okupētājvalsts represīvas institūcijas dokumentārais mantojums nav nodots nacionālajai arhīva iestādei, nes likumdevēja un valdības politiķi, nevis valsts drošības iestādes vadība. Arī atbildību par likumdošanas brāķi, kas likumā paredz ārkārtīgi plašu komisijas uzdevumu un neparedz konkrētas pilnvaras, nes Saeimas Juridiskā komisija, ne drošības iestāde.

 

Sadarbību ar biroju 2018. gada februārī komisija vērtē kā konfidenciālu, lietišķu un konstruktīvu. Vienpadsmit zinātnieku aizpildījuši aptaujas lapas atļaujas ieguvei darbam ar valsts noslēpumu.

Pirmajiem diviem zinātniekiem 2018. gada 12. februārī arī izsniegtas valsts noslēpuma atļaujas.

Komisija un birojs apņēmušies neizpaust pētnieku personības, kas sāks zinātnisko darbu birojā.

Pielikumā: 1. Relīze. 2. Publicitātes foto, kuru lūgums izmantot.
Informāciju sagatavoja

Dr. hist. Kārlis Kangeris,

Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors,

komisijas priekšsēdētājs, tālrunis 26366696, vdk@lu.lv

 

Plašāku informāciju sniedz

Dr. hist. Kārlis Kangeris,

Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors,

komisijas priekšsēdētājs, tālrunis 26366696, vdk@lu.lv

 

 
Leave a comment

Posted by on 14/02/2018 in Dokumenti, Galerija, KGB, VDK, GRU

 

Comments are closed.

 
%d bloggers like this: