RSS

Ieskats Jāņa Gannosa atmiņās – komentāros par Latvijas 25 gadiem… – un VDK.

15 May
Attēlu rezultāti vaicājumam “Vēstures fakultāte bonis.lv”

Jau 1982.gada rudenī pirms Brežņeva nāves dažiem Latvijā, tai skaitā

Rīgas 3.internātskolas vēstures skolotājam Arvīdam Barvikam, čeka piedāvāja dibināt sociāldemokrātisko partiju Latvijā, bet viņš atteicās .
Neļāva arī saviem 8.klases audzēkņiem internātā iepazīties ar

uz kopmītnēm Stūres ielā piesūtīto krievisko filmiņu, kuras viena daļa kritizēja PSKP, bet otra daļa aicināja dibināt jaunu partiju. Arvīds Barviks jau divus gadus nedzīvoja kopmītnēs. Vēstulei bija Maskavas zīmogs, Rīgas zīmoga nebija. Piesūtīto materiālu aiznesa piesūtītājiem uz čeku atpakaļ.

Oficiālā vēsture, neraksta arī

par 1987.gada novembra notikumiem Latvijā. Ārzemju radio vēstīja, ka 10 ASV senatori atbalsta Latvijas neatkarības centienus. Pirmo reizi visi oficiālie LPSR mēdiji skaļi atkārtoja šo vēsti, protams, nosodot to kā jaukšanos Latvijas iekšpolitikā. Darba vietās tika rīkoti darbaļaužu mītiņi pret ASV jaukšanos Latvijas lietās. Galvenais mītiņš notika pie Strēlnieku pieminekļa Vecrīgā, kur

pēc dedzīgas LPSR aizstāvēšanas pret ASV iejaukšanos tapa nomētāta ar olām aktrise Vija Artmane, viņai pēc tam bija jāiet uz 4.poliklīniku tīrīties.

Kāds vēstures paradokss ! Rīgas 3.mūzikas internātskolā, kuras teritorijā tagad ir ASV vēstniecība

( LPSR “Sputņika” vadītāja čekiste direktore no 1988.gada janvāra Maija Milovidova-Leipciga to izkārtoja ), šis mītiņš izgāzās, to redzēja no Ļeņina rajona izglītības nodaļas atsūtītā biedrene Tērauda. Skolēni atteicās parakstīt tukšas lapas. Skolotājas brīdināja viņus, ka būs nepatikšanas viņiem un viņu vecākiem.

Par izgāšanās grēkāzi padarīja nevis čekistu pakalpiņu miljonāra Gerkena brāli matemātiķi un fiziķi Jāni Gerkenu- skolas partijas sekretāru, bet

vidusskolas vēstures skolotāju Arvīdu Barviku, kurš demonstratīvi nepiedalījās mītiņā, tā parādīdams nevēlēšanos kalpot sātaniskām varām un idejām.

Pateicoties Dievam, Arvīds Barviks panāca, ka izteikto rakstisko brīdinājumu izglītības nodaļas vadītāja Olga Šeremeta atceļ. Taču kādu bija jāsoda-

noņēma no amata skolas direktoru Sociālistiskā Darba Varoni Franci Kokinu ( lai Dievs mielo viņa dvēseli ), kurš par to tikai priecājās, jo vairs nebija jāpiesedz Jāņa Gerkena ( tagad Tukuma pansionāta iemītnieks ) un Andra Skārda ( tagad nelaiķis ) zādzības.

Par skolas direktori 1988.gada janvārī atnāca strādāt Maija Milovidova, kura jau 1987.gada septembrī, zinādama, ka viss brūk, savā “Sputņika” vietā gribēja iekārtot Arvīdu Barviku, kurš viņai atteica. Šobrīd Maija Leipciga ir klusi noņemta no a..

*Jānis GANNOSS  Latvijas un pasaules vēstures, sociālo zinību, filozofijas, politikas un tiesību skolotājs

 

Comments are closed.

 
%d bloggers like this: