RSS
Image

Jānis DAUKŠTS un citi AGLONAS “Brīvnieku” tuvākās apkaimes ļaudis publikācijās par ČEKU.

30 Jan

Pirmo grēksūdzi man pieņēma nacionālais partizānis, segvārds “Sanitārs” – Pēteris ONCKULIS!

ONCKULIS PĒTERIS – prāvests.

(Protams, ka ne PĀVESTS (!) – kā stāv rakstīts http://www.livanub.lv/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=46)
Dzimis 1919. gada 4. jūlijā Vārkavas pagastā Mačānos. Mācījies Mazkursiešu pamatskolā, Vanagu 6 – klasīgajā skolā, Līvānu komercskolā, pēc tās beigšanas 1940. gadā divus gadus strādāja par skolotāju Vanagu tautskolā – mācīja ķīmiju, fiziku, matemātiku; Aglonas Garīgajā seminārā, Rīgas katoļu Garīgajā seminārā (1943.). 1956. gada 27. jūnijā iesvētīts par priesteri.
1949. gadā apcietināts un izsūtīts uz Omskas apgabalu (līdz 1958. g.). 1958. gadā nozīmēts uz Kalupi. 1974. gadā pārcelts uz Aglonu, kur kalpo 17 gadus. Sakārtojis Aglonas baziliku, dārzu, daļēji atjaunojis klostertelpas. 1991. gadā nozīmēts par prāvestu Rudzātos un Vanagos. 1997. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa Sudraba Goda zīmi.
Miris 1999. gada 30. augustā, apbedīts Vanagu kapsētā.

***

Dekāns Onckulis pieņēma manu pirmo grēksūdzi. Lielākais mans grēks toreiz – iepriekšējā dienā es (nejauši) biju saminis bitīti. Bitīte gan man pelnīti iekoda, kāja bija uztūkusi, bet tas nieks, jo es redzēju, ka tā bitīte nomira…

Mums pēc tam vēl nācās pāris reizes parunāties. Es zināju, ka mans baznīckungs ir bijis nacionālais partizānis, izgājis Sibīriju, nesen atgriezies. Viņa partizāņa segvārds bija “Sanitārs”. . “Latgales mežu divīzijā”.

No viņu IZLŪKDIENESTA struktūras dažs man vēl atmiņā..

 

One response to “Jānis DAUKŠTS un citi AGLONAS “Brīvnieku” tuvākās apkaimes ļaudis publikācijās par ČEKU.

 
%d bloggers like this: