RSS

Materifikācija.

30 Mar

       SKAĻAIS OKTOBRIS UN VISAS ZEMES MATERIFIKĀCIJA 

        Šīs zinātniskās replikas virsraksts dažam labam lasītājam uzreiz, jādomā, liks atcerēties apgalvojumu, ka komunisms ir padomju vara plus visas zemes elektrifikācija. (Un elektrifikācija – tā tas aritmētiski iznāk – ir komunisms bez padomju varas…)

      Nu, labi. Bet kas tad galu galā ir materifikācija? “Lielajā padomju ābecē” (enciklopēdijā buržuāziskiem jauniešiem) paskaidrots, ka materifikācija esot, maigi izsakoties, pornofonisko krievu lamuvārdu visaptveroša iedzīvināšana Oktobra ideālu nēsātāju pārveidotājdarbībā visās padomju ietekmes jomās.

      Materifikācijas jēdzienu iedibināja austrumu sociālisma “kultūrtrēģeri” divdesmitajos gados. Šai problēmai bijuši veltīti plaši teorētiski un analītiski raksti sarkanās impērijas presē. (Piemēram skat. žurnāla “Revoļucija i kuļtura” 1928. gada 6. numuru.) Bet izšķiroša mūs interesējošās Latvijas un visas Baltijas materifikācija sākās 1940. gada 17. jūnijā (atsevišķs šķirklis).

      Materifikācija plašā nozīmē dzima revolūcijas šūpulī 1917. gada oktobrī un lielā mērā veidoja Oktobra apvērsuma fonu un tā leksiski saturisko būtību. Ģeniālais krievu tautas dzejnieks Sergejs Jeseņins dzejolī ar mūsdienām zīmīgu nosaukumu “Vairs tagad oktobris nav tāds” skaidri atceras: 

Взошлa железная заря. 
Свершилась участь роковая,

 
И над страной  под вопли «матов»
 
Взметнулась надпись огневая: 
»Совет Рабочих Депутатов»!
 

      Bet kāda cita liela vēsturē iegājusi villošanās un mutiska ķēzīšanās notika tieši pēc desmit gadiem – jubilejas reizē, un nu jau Maskavā. 1927. gada 7. novembrī vairāki boļševiku vadoņi tur asiņaini sakāvās, jo citādi vairs nespēja atrisināt jautājumu, kurš ta grupējums labāk iedzīs impērijas tautas marksistiski radītajā postā. (Tāpat kā šodien, 7.11.1990, arī toreiz Maskavā, Sarkanajā un citos laukumos vienlaikus notika demonstrācijas un to pretdemonstrācijas.)

      Trocka opozīcijas līderi toreiz dabūja baigās sukas un visu stāvu vārdiskās piedevas no staļinistiem, kurus sūri piekautais Trockis un viņa draugs Ivars Tenisovičs Smilga, cita starpā, ekstrēmi nievājoši un atriebīgi, dēvēja par “fašistiem svilpotājiem”. (“Svilpojošie fašisti” no GPU bija tērpti visi vienādos melnos drapa mēteļos un apbruņoti ar lielām baltām čekas svilpēm.)

      1927. gada 9. novembrī pretinieku visādi apbēdinātais Trockis pat uzrakstīja partijas politbirojam sūdzību, kurā pieprasīja saukt pie atbildības fašistiskās grupas organizētāju Borisu Voļinu un viņa triecienniekus, jo, citēju: “Viesnīcas “Parīze” balkonā notika iebrukums. Šai balkonā atradās b. Smilga, Preobraženskis, Grīnšteins, Aļskis u.c. (..) Uzbrucēji pēc balkona bombardēšanas ar kartupeļiem, ledus gabaliem utt. ielauzās istabā, ar piekaušanu un grūstīšanos izdzina minētos biedrus uz balkona un pēc tam tos aizturēja, t.i., faktiski uz vairākām stundām arestēja vienā no “Parīzes” viesnīcas istabām. Biedrene Trocka tika nogāzta no kājām.

      Piekaušana notika līdztekus ar visneģēlīgāko lamāšanos, – jo vairāk tāpēc, ka uzbrucēju vidū bija piedzērušies.”

      Bet 15-20 staļinticīgie CK skolas un Kara akadēmijas klausītāji, savukārt, sadragāja durvis dzīvoklim, kurā bija aizbarikādējusies trockistu pārstāvja Ivara Smilgas sieva ar savām draudzenēm. Arī šajā gadījumā sievietes dzirdēja daudz jo daudz atklātu atziņu par viņu iespējamajām nenormālajām tieksmēm un intīmās nodarbošanās raksturu. Īsi sakot, materifikācija guva jaunas uzvaras un sūdzības par tās rupju pielietošanu Oktobra jubilejas jandāliņā straumēm vien plūda uz visiem boļševikiem kopīgo partijas ceku un CKK (kontroles komisiju).

      Daži kautrīgāki vai racionālāk noskaņoti proleta kalpi drīz pēc lielās 1927. gada izlādēšanās uzsāka kampaņu par uzkrātā materifikācijas potenciāla ievirzīšanu “noderīgākā revolucionārā gultnē”. Tā, piemēram, “Ļeņingradskaja Pravda” 1928. gada 21. martā jau varēja ziņot par kāda biedra Zajajicka projektu, kas esot nosūtīts izskatīšanai pašā Narkomprosā (Tautas izglītības komisariātā).

      “Tā  kā lamāšanās intensitāte,” rakstīja Zajajickis, “pēc revolūcijas ir pieaugusi (tas ir dabiski, jo revolūcija saasināja visas jūtas, saasināja arī izteikumus), tad es piedāvāju tautas lādēšanos, kas palielinās kvantitatīvi, mainīt arī kvalitatīvi. Jo, raugi, ārkārtīgi apbēdina tas fakts, ka biedri sarkanie komisāri lamājās pilnīgi tāpat kā agrākajos laikos asinskārie urjadņiki un stanovoji.”

      “Bet, ja masās iemestu jaunus, tā teikt, revolucionārus lamuvārdus, lādēšanās varētu kļūt par varenu propagandas ieroci!”

      Vieglākas iegaumēšanas un ieviešanas labad tika ierosināts jaunos padomju lamuvārdus pagaidām veidot pēc veco formulas. Visiecienītākā  tēlainā apgalvojuma vietā mudināja lietot, piemēram, revolucionāro nosodījumu: “Jedjat tebja meņševiki!” Cita vispārpazīstama piedāvājoša saukļa vietā ieteica apmierināties ar draudīgo “Knut kontre v rot!” Un tamlīdzīgi.

      Nekas liels no šiem valodas reformu mēģinājumiem tomēr gan neiznāca. 1940. gadā, kad otrais visu tautu tētis iesūtīja Baltijā īpašā veidā sagatavotus un neierobežotus šķirisko atsvabinātāju kontingentus, materifikācija risinājās vecajā gaumē. Atsvabinātāji uzvedās patiešām svabadi un tūlīt turpat uz ielas izskaidroja klātesošajām pārsteigtajām Baltijas tautām savu diezgan vienveidīgo pieeju attiecībā pret visu tautu mātēm. Par tik lielu svešvārdu lietošanas brīvību Baltijas darbaļaudis, protams, iepriekš varēja tikai murgot!

      Arī  mūsdienās Oktobra mantinieki lādas bez kādām pārmaiņām, tāpat kā cara laikos, – “pa tatāru modei”.

      Atkal un atkal par to māti. Stipri perversa šķira gadījusies. 
 

Vienoti Baltijai!

Nr. 186 (12124)

7.11.90.

 
2 Comments

Posted by on 30/03/2011 in Historeskas

 

2 responses to “Materifikācija.

 1. Otto

  01/12/2012 at 02:18

  Nice post! The point that really stuck out for me is using laoffys as a way to deal with management issues. Companies are not doing themselves (or their employees) any favors when they disguise performance management. Managers need to be trained on how to coach their employees for improved performance.

  Like

   
 2. Bhalchandra

  26/04/2014 at 14:08

  It’s imtavepire that more people make this exact point.

  Like

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d bloggers like this: